خیلی وقت ها شده حس کردید که زمانی که به یک وسیله برقی دست میزنید نوک انگشتانتان گزگز می کند. نترسید شما سالم هستید فقط بر روی بدنه دستگاه، جریان برق وجود دارد. علت برق داشتن بدنه پکیج در بسیاری از موارد مشابه دیگر وسایل برقی است، یعنی هر وسیله برقی از مدارهای داخلی تشکیل شده که برق را در خود ذخیره می ‌کند.

بنابر در دلایلی، انرژی الکتریکی ممکن است به بدنه دستگاه نیز سرایت کند که موجب برق دار شدن بدنه و حس گزگز در انگشتان ما خواهد شد.

علت برق داشتن بدنه پکیج ایران رادیاتور

علت برق داشتن بدنه پکیج ایران رادیاتور چیست؟

تا اینجا متوجه شدیم که جریان برق موجود در مدار ها ممکن است به بدنه نیز برسد و برق بر روی بدنه در جریان باشد. راه اصلی ایجاد ارت مناسب است. ارتری که بتواند برق موجود را گرفته و به زمین یا هر فضای دیگری ( مثلا چاه ارت) انتقال دهد. یکی از دلایل اصلی و متداول برقی شدن بدنه پکیج، سوختن فیوز است.
فیوز چیست؟
قطعه کوچک است که در مسیر یک مدار الکتریکی قرار می گیرد. در صورتی که جریان برق بیش از حد تحمل قطعات باشد، فیوز می سوزد و از آسیب دیدن قطعات موجود در مدار جلوگیری می کند.

علت برق داشتن بدنه پکیج ایران رادیاتور

علت سوختن فیوز پکیج ایران رادیاتور

گروه ایران رادیات سرویس با توجه به تجربه کارشناسان فنی که دارد علت اصلی سوختن فیوز را اتصال نول و فاز می دانند. به همین دلیل باید قطعات و مدارهایی که به فاز و نول نیاز دارند را بررسی نمود تا علت اصلی پیدا شود. با این حرکت، سلامت قطعات کوچک مورد بررسی گیرد.

  • سوختن فن
  • سوختن شیر موتوری
  • سوختن پمپ سیرکولاسیون
  • خرابی محافظ برق
  • یکسره شدن رله برد کنترل

سوختن قطعات اتصال کوتاه

قطعات گفته شده در بالا، فن، شیر موتوری، پمپ سیرکولاسیون و رله برد کنترل قطعاتی هستند که فرمان های صادر شده را اجرا می کنند و در صورتی که هر یک از این قطعات بسوزد اتصال کوتاه برقرار می شود که نتیجه این اتصال کوتاه سوختن مکرر و پشت سر هم فیوز برد پکیج می باشد.

برای تست قطعات لازم است ابتدا فیوز را تعویض کنید، سپس دوشاخه برق را مستقیم به پریز وصل کنید. دستگاه را خاموش کرده و در هر بار تست سیم های مربوط به هر بخش را قطع کنید. اگر مجدداً فیوز سوخت به سراغ دیگر قطعات بروید و البته فیوزی جدید را قبل از هر بار تست نصب کنید.

  • فیوز باید نیمه آمپر باشد
  • به هیچ عنوان مسیر را یکسره نکنید

هزینه خرید فیوز زیاد نیست، اگر با سیم اقدام به یکسره کردن مسیر کنید مطمئن باشید در این مدت برد پکیج خواهد سوخت و باید آن را تعویض نمایید که هزینه تمام شده زیادی را برای شما خواهد داشت.

۲ دیدگاه

  • سلام خسته نباشید. به نظرتون محافظ بذارم میتونه باعث بشه تا پکیج دیگه برق نداشته باشه؟

    • سلام دوست گرامی وقتتون بخیر، بله تا حد زیادی میتونه به برق نداشتن پکیج کمک کنه اما بهتر هست برای مدیریت این کار حتما علت را عمقی چک کنید شاید ایرادی اساسی در کار باشه و بعد از رفع عیب از محافظ بر سرراه استفاده کنید و یا ترانس خانگی تنظیم ولتاژ برای تمامی لوازم مصرفی تهیه کنید که علاوه بر محافظ بودن و داشتن تایمر ولتاژ ارسالی برای هر لوازم خانگی را چک و مدیریت می کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *