سنسور، همانطور که از نامش انتظار می ‌رود قطعه ای است که عهده‌ دار چک و کنترل کردن چیزی خواهد بود و براساس استانداردی که برای آن تعریف شده، کار خود را اجرایی می ‌کند. اگر بخواهیم سنسور یا حسگر را به صورت علمی تعریف کنیم، حسگر ها المان های حس کننده ای هستند که کمیت های فیزیکی را به کمیت های الکتریکی پیوسته یا غیر پیوسته تبدیل می کنند.

می توانید بخوانید: ارور E51 در پکیج ایران رادیاتور

◀ 📞 کلیک کنید تا تماس بگیرید▶

در واقع آنها یک وسیله الکتریکی می‌ باشند که تغییرات شیمیایی یا فیزیکی را (بر حسب نوع) اندازه گیری می کنند و آنها را به سیگنال های الکتریکی تبدیل می نمایند. در پکیج ایران رادیاتور نیز این قطعه وجود دارد و در این مقاله به بررسی انواع سنسور NTC پکیج ایران رادیاتور خواهیم پرداخت.

در سیستم گرمایشی دو نوع سنسور یا حسگر دما وجود دارد “مستغرق” و “سطحی” هر کدام از آنها کاربری خاص دارد که در ادامه به بیان آنها خواهیم پرداخت…

برای ثبت درخواست اعزام کارشناس نمایندگی پکیج ایران رادیاتور در تهران با شماره ۰۹۱۲۵۵۴۶۳۶۸ تماس بگیرید…

سنسور و نحوه عملکرد آن در پکیج دیواری ایران رادیاتور

سنسور مستغرق NTC پکیج

سنسور مستغرق با توجه به اسمی که دارد معنای غرق شده می دهد. این حسگر در جریان آب موجود در پکیج قرار می گیرد. این قطعه همواره در آب است تا دمای آب را به صورت مستمر اندازه‌ گیری کند و به برد اعلام نماید. به دلیل قرارگیری در این حالت امکان خرابی سنسور محتمل تر خواهد بود و باعث می ‌شود تا به نسبت حسگر سطحی عمر کمتری داشته باشد.

سنسور مستغرق NTC پکیج

برای ثبت درخواست اعزام کارشناس جهت سرویس دوره‌ای پکیج ایران رادیاتور با شماره ۰۹۱۲۵۵۴۶۳۶۸ تماس بگیرید…

سنسور سطحی یا جداری NTC پکیج

سنسور سطحی یا جداری، این سری از سنسور ها بر روی لوله های مسی دستگاه قرار می‌ گیرد و عهده دار کنترل دمای داخل لوله است و این کار را از طریق بررسی مقاومت لوله به برد اطلاع می ‌دهد. این سنسور دارای عمر بیشتری به نسبت سنسور مستغرق می باشد.

در صورتی که این لوله حس کند که دمای آب و یا دمای لوله در حال افزایش است به برد اطلاع می ‌دهد که مشعل باید خاموش شود یا شعله آن کاهش یابد تا از بروز هرگونه حادثه ناگوار جلوگیری شود و یا اصلاً آب از دمای تنظیم شده توسط کاربر افزایش پیدا نکند.

سنسور سطحی یا جداری NTC پکیج

نام های دیگر سنسور NTC پکیج

دو قطعه مذکور به نام ‌های دیگری نیز شهرت دارند. ترمیستور و یا سنسور اندازه گیری دما دو نام دیگر این قطعه است به طور مثال ما در شرح ارور ۵۰ ۷۰ اینگونه بیان کردیم “ترمیستور آب گرم مصرفی اشکال دارد و اتصال کوتاه است” منظور از ترمیستور همان سنسور NTC بوده است.

نحوه عملکرد سنسور NTC پکیج (نحوه تولید آب گرم در پکیج)

◀ 📞 کلیک کنید تا تماس بگیرید▶

نحوه عملکرد سنسور NTC پکیج (نحوه تولید آب گرم در پکیج)

ترمیستور به طور مستقیم با دما، مقاومت و جریان برق سر و کار دارد. به این معنا که هر چه دمای آب و یا لوله بیشتر شود سنسور برق بیشتری را از خود عبور می دهد و مقاومت آن در برابر نگه داشتن جریان برق کاهش می ‌یابد.

این جریان برق به برد اصلی پکیج منتقل می ‌شود و با افزایش شدت جریان برق عبور یافته به برد دستور می‌ دهد تا شدت شعله افزایش یابد و یا در همان دما و مقدار باقی بماند تا آب گرم شود و تا هنگامی که خلاف این موضوع به برد نرسد (با کاهش جریان برق ارسالی) این فرایند تولید گرما ادامه خواهد داشت.

این فرآیند به این موضوع همیشه دقت دارد که دمای آب هیچ گاه بیشتر از حد مشخص شده توسط کاربر تجاوز نکند.

تست سلامت سنسور NTC پکیج ایران رادیاتور

تست سلامت سنسور NTC پکیج ایران رادیاتور

استفاده از اهم متر و افزایش دمای سنسور راهکاری است که اکثر موارد توسط سرویس کار پکیج برای تست سلامت حسگر انجام می ‌شود، برای این کار ابتدا باید سنسور را از پکیج جدا کنید، سپس دو سر اهم متر را بر روی سنسور قرار دهید حرارت را افزایش دهید (با قرار دادن در آب گرم یا آب جوش) و در نهایت مقدار مقاومت را مورد آزمایش قرار دهید.

مقدار مقاومت استاندارد در سنسور در دمای ۲۵ درجه سانتی ‌گراد ۱۰ اهم می باشد.

با افزایش دما مقدار مقاومت کمتر از ۱۰ اهم می‌ شود.

نحوه تعویض سنسور دما در پکیج

بسته به اینکه تعویض کدام نوع سنسور باشد این عملیات متفاوت است. اما به شما اطمینان می دهیم که این کار توسط کارشناسی خبره در محل انجام می ‌گیرد و قطعه تعویض شده نیز از مرغوبیت کافی برخوردار خواهد بود.

دیگر سنسور های سیستم گرمایشی ایران رادیاتور

دیگر سنسور های سیستم گرمایشی ایران رادیاتور

 

 • سنسور تشخیص شعله
 • سنسور آب گرم مصرفی
 • سنسور دود

گروه ایران رادیات سرویس ارائه دهنده انواع خدمات پکیج تهران

نمایندگی جنوب تهران نمایندگی غرب تهران نمایندگی شرق تهران نمایندگی شمال تهران
۰۹۱۲۵۵۴۶۳۶۸ ۰۹۱۲۴۳۵۵۵۰۳ ۰۹۱۰۵۵۴۶۳۶۸ ۰۹۱۲۴۳۵۵۵۰۳

۱۰ دیدگاه

 • سلام
  خواستم بپرسم دو سال پیش پکیج را سرویس کرده اید و خداروشکر تا الان مشکلی نداشته، به نظر شما صلاح هست الان سرویس کنیم یا نمیخواد؟

 • سلام پکیج ایران رادیاتور دارم که مشکل داره. آبگرم مصرفی رو که باز میکنم اولش آب گرم میشه و بعد چند دقیقه خاموش و خیلی زود آبش سرد میشه . علت چی میتونه باشه ؟

 • سلام پکیج ایران رادیاتور دارم سنسور مستغرق آن تعویض شد از وقتی تعویض شده هنگامی که مشعل روشن می شه تاثیر کوچکی در برق می گذاره که درهنگام روشن بودن تلویزیون مشخصه آیا این عادیه یا غیر عادیه دلیلش چیه؟ ممنون

  • سلام،سنسور مستغرق پکیج به جریان برق مستقیم وصل نمیشه،و اهم خیلی کمی رو به برد منتقل میکنه،به نظرم با یه برقکار ماهر هماهنگ کنید برای بازدید برقکشی منزلتون

 • سلام
  من پکیج ایران رادیاتور مدل الکسیا دارم
  چند وقت پیش شوفاژ خراب بود و کلا روشن نمیشد و آب گرم هم یکسره شده بود و خاموش نمیشد مجبور میشدیم پکیج رو خاموش کنیم
  پکیج رو سرویس کردیم ولی الان که شوفاژ رو روشن میکنیم دمای شوفاژ ها کمه و هرچی زیاد میکنیم بی فایده‌اس
  دستگاه روشن میشه و فرآیند گرم کردن که شروع میشه ارور ۵۰ ۷۰ ۸۰ میده
  باید چکار کنیم؟

  • سلام دوست عزیز وقتتون بخیر، ممنون میشم برای هماهنگی اعزام کارشناس با شماره درج شده در سایت تماس بگیرید تا همکاران بنده در اولین فرصت مشکل شما را رفع کنند

 • با سلام پکیج بوتان مدل پارما زمانی که رو حالت زمستون میکنم یکسره کار میکنه اتومات نمیکنه بی زحمت بگین ایرادش چیه؟

  • دوست عزیز سلام، مطالب سایت گروه ایران رادیات سرویس فقط در رابطه با پکیج ایران رادیاتور هست و متاسفانه پکیج دیگری را فعلا پشتیبانی محتوایی نمی کنیم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *